Vaspitanje ljubimca krece od prvog dana...Prisni odnos između čoveka i psa često su posledica dubokog i intuintivnog razumevanja. To razumevanje se postiže učenjem.
Vaspitanje psa počinje rano-od momenta kada vam stigne u porodicu. Naučiti štene da živi u kući, da bude čisto, da ide na povodcu, da prepoznaje osnovne komande/da se vrati kada ga pozovemo, da ode na mesto, da stane i sl./sve su to etape koje vlasnik mora da savlada kako bi živeo u savršenom skladu sa svojim četvoronožnim prijateljem.
Od prvog momenta kada ste uneli štene u porodicu počinje njegova socijalizacija. Štene ce morati da nauči da usklađuje svoje želje u skladu sa pravilima koja vladaju u vašoj zajednici/čoporu/. Takođe mora naći svoje mesto u čoporu, mesto u hierarhiji - mora se znati ko je dominantat i ko vlada i upravlja situacijom.
Jedno od prvih problema sa kojima se suočavate odmah na početku je higijena šteneta. Pre četiri meseca starosti šteneta, ono ne može biti savršeno čisto-dakle, imajte strpljenja! Štene ima potrebu za malom i velikom nuždom u dva slučaja - nekoliko minuta posle obroka, ili nekoliko minuta posle buđenja. Sada ste vi na redu – vaše strpljenje i vreme koje ćete odvojiti kako bi bili u tim trenucima pored šteneta. Posle jela ili spavanja, izvedite ga napolje na mesto gde želite da ono obavi svoje potrebe i pohvalite ga kada to i učini. Ukoliko ste u stanu i ne možete svaki put izaći napolje sa psom, odaberite mesto gde želite da to obavlja, negde u stanu na pločicima/gde će te staviti najlon i papir odgore i to posle lako ukloniti /ili na terasi. Naravno opet sledi pohvala. Pas će vremenom steći refleks da to obavlja na novinama, koje vi postepeno polako pomerate ka izlaznim vratima, kako bi ga naučili sa vremenom da stane ispred vrata i traži napolje. Kada uhvatite štene kako vrši nuždu u kući gde za to nije mesto, uzmite ga za kožu na vratu govoreći oštro "ne" ili "fuj to", što će ga najčešće prekinuti u tome. Odmah ga izvedite napolje ili ga uputite na novine, i ako u tom trenutku dovrši nuždu, pohvalite ga.
Kada upoznajete štene sa decom, decu treba pustiti da sednu, jer štenad često nekontrolisano razdragano reaguju, i mogu svojim naglim pokretima da ne namerno obore dete. Decu treba naučiti da razgovaraju sa svojim novim četvoronožnim članom, da mu pričaju mirnim tonom, bez vrištanja i povišenog tona i da ga maze niz dlaku.Tako će se lako i brzo uspostaviti poverenje između deteta i šteneta. Deci treba objasniti da štene ima potrebu da žvaće i gricka i da to nije znak agresivnosti. Zato ne treba da imaju zajedničke igraćke. Poželjno je dati štenetu njegovu omiljenu igračku koju može da grize dok je sa decom, a dete sa druge strane neće otimati tu igračku jer zna da je to štenetovo, a ono ima svoju omiljenu igračku koje opet štene neće dirati. Takoće treba napraviti pravila ponašanja kod deteta i psa. Dete ima svoje vreme za odmor, učenje, druženje sa prijateljima, vreme za jelo i higijenu. Isto tako i štene mora imati u određeno vreme, određne navike - vreme za hranjenje, za šetnju, za odmor .Kada se to bude obostrano poštovalo sve će lako i brzo funcionisati baš onako kako treba.
Dodelite vašem ljubimcu jedan kutak za spavanje i odmor. To je od sada njegovo mesto za spavanje, na kojem će biti njegova prostirka ili ćebe/koju ćete redovno prati/ a na taj kutak ga možete navići zvučnom komandom "mesto". Kada je štene na svojoj prostirci u svom kutku, ostavite ga na miru. Ako vas u porodici ima puno članova, a vaša želja je da pas upravo vas najviše voli i uz vas bude najviše vezan-otkriću vam jednu tajnu. Par dana pre nego što štene stigne u vas dom nosite jednu te istu majcu ili potkošulju. Kad ljubimac stigne u kuću i vi mu odredite mesto za spavanja na ćebe ili prostirku na kojoj treba da leži stavite tu majcu/potkošulju/koju ste nosili predhodnih par dana. Pas se prvog dana upoznaje sa mnoštvom novih mirisa u vasoj porodici, a onda umoran leže da spava na vašoj majci/na vasem mirisu/ koji će mu među prvim stvarima upečatljivo ući u njuh i uvek će prvo reagovati na taj miris odnosno na vas.
Naučite psa da jede u određeno vreme i na određenom mestu. Ne dajte mu da jede za vreme vašeg obroka, a na to upozorite i ostale članove porodice/kako mu drugi krišom ispod stola ne bi davali hranu. Pas ne treba da uznemirava nikoga za vreme porodičnog obroka, kao što niko ne treba da uznemirava ni njega dok jede svoju porciju.
Koliko god da zvuči teško u teoriji, u praksi nije nije tako. Za sve je potrebna želja, volja i ljubav, a ako to imate u sebi vrlo lako ćete se prilagoditi.
preuzeto sa
http://www.yumama.com