Retriever lovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


*Retriever lovers forum*
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Izbor hrane

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Mikicca

Mikicca


Broj poruka : 15
Godina : 38
Datum upisa : 22.06.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimeNed Jun 22, 2008 11:51 am

Zlatno stene je doslo u dom i ono sto me najvise interesuje je izbor hrane tj ona koja ce doprineti najboljem razvoju. Trenutno ga hranim dehidriranom hranom - mesni obrok sa dodatkom povrca,mada malo sam skepticna,pri dodatku vode hrana se pretvori u kasu od kukuruznog brasna i drugih zitarica,podseca me na koncentrat koji dajemo ostalim domacim zivotinjama,pa isprva mislim bolje da mu ja kuvam kacamak sa dodatkom mesa nego koristim to za sta i nisam sigurna od cega se sastoji?Sta misle ostali?

Isto tako ima problem posto nisam pocela da kuvam,stene je tu tek drugi dan,koja je velicina dnevnog obroka ,da li da ga delim na 3 ili 4 dela?

Smeta li psu jednobrazna hrana,koliko cesto se teba menjati i da li je mozda najbolje mesati kuvanu sa dehidriranom hranom i u kom odnosu tokom dana tj nedelje?

Verovatno ce mi jos tona pitanja pasti na pamet,tako da bicu dosadna, ali zato smo tu dapomognemo jedni drugima.
Pozdrav od mene i Maze.
Nazad na vrh Ići dole
~***croa***~
Peso
~***croa***~


Ženski
Broj poruka : 778
Godina : 29
Lokacija : Gračac/Hrvatska
Datum upisa : 29.01.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimeNed Jun 22, 2008 10:13 pm

Pa sorry sto nisam prije odgovorila na ovo pitanje...

Prepisati ću ti što sam ja dobila od uzgajivača:

Unos energije mora biti jednak potrošnji energije kada se razvijam, no na početku ničeg nesmije biti niti previše niti premalo. Već sa navršena tri tjedna naši gazde su nas počeli dohranjivati sa dehidriranom gotovom hranom, ona u sebi sadrži pravilan omjer minerala i vitamina i nikakvi drugi dodatci nisu potrebni...no uvijek moram imati zdjelicu sa sviježom vodom.

Odaberite mi adekvatnu prehranu

Napravite stalan raspored moga hranjenja. Hranite me uvijek na istome mjestu i u isto vrijeme (naravno ako je to moguće). Tako ćete lakše predviditi vrijeme vršenja nužde. Obično vršim veliku nuždu poslije jela a malu svakih pola sata do sat. Unos energije u moj organizam treba biti jednak potrošnji energije. Znači, ako živim na selu i ako svakodnevno trčim, kupam se, skačem… treba mi više energije… A ako živim u stanu trebati će mi manje energije. Vrsta hrane ovisi o vama. Sa tri mjeseca starosti možete mi uvesti kuhani obrok. Na svakoj vrećici dehidrata piše do koliko se kilograma težine i koliko starosti daje kolika količina dehidrata. E sada što mi ne smijete davati:

e a ovo sam ja pisala

-pileće kosti ( jer one pucaju po dužini i lako mi se zabodu u dušnik )
-svinjsko meso ( ono napuhava, a sigurna sam da ne želite da vam „puštam dimove po stanu“)
-čokoladu i kolače ( oni štetno utječu na moje zubiće, mogu stvoriti karijes ).

POŽELJNO JE JEDNOM TJEDNO: JABUKA ILI GOVEĐA KOST ZA ČIŠĆENJE ZUBA I ŽUMANJAK ZA SJAJ DLAKE…

Tablica prehrane:

Starost 8:00h 12:00h 16:00h 20:00h
Dva mjeseca 60g 60g 60g 60g
Tri mjeseca 100g kuhano //// 100g
Četiri mjeseca 110g kuhano //// 110g
Pet mjeseci 130g kuhano //// 130g
Šest mjeseci 150g kuhano //// 150g
Sedam mjeseci 200g //// //// 200g
Osam mjeseci 210g //// //// 210g
Devet mjeseci 220g //// //// 220g
Deset mjeseci 230g //// //// 230g
Jedanaest mjeseci 240g //// //// 240g
Dvanaest mjeseci 250g //// //// 250g

*Nakon šest mjeseci starosti možete prijeći na hranu za odrasle pse!*
**Kasnije, kada budem jela 2 puta na dan možete uvesti i jedan međuobrok koji je kuhan!**

***UVIJEK MORAM IMATI ZDIJELICU SA SVIJEŽOM VODOM!!!***
Nazad na vrh Ići dole
http://gold-dream.freehostia.com
~***croa***~
Peso
~***croa***~


Ženski
Broj poruka : 778
Godina : 29
Lokacija : Gračac/Hrvatska
Datum upisa : 29.01.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 12:14 am

Dehidrat možda ima čudan miris i više podsjeća na koncentrat... ali u njemu ti je dovoljno svih potrebnih minerala, proteina, vitamina... Dok kad bi joj kuvala onda bi morala kuvati više vrsta jela... Mesa, povrća, riže ili tijesta da bi zadovoljila njezine potrebe... A da joj prehrana nebude jednolična uvedi joj nakon 3 mj. kuvani obrok... ali samo jedan... i to neka bude bez kostiju povrća koje napuhava, svinjetine...

Najvažnije je pravilno odabrati vrstu hrane... Raspitaj se u pet centru, veterinarskoj stanici koja je najbolja hrana po mišljenju vezerinara ili osobe koja ima višegodišnje iskustvo...

A što se tiče pitanja... ma samo ih postavljaj... tu smo zato da pomognemo... i nećeš biti dosadna... a naravno... predstavi svoju lijepoticu na našem forumu...

Ja svoju crou hranim sa k9 hranom za odrasle pse... I jako sam zadovoljna... prije mjesec dana sam shvatila da joj je pomalo dosadila... pa sam joj vratila na tu "namočenu" hranu... i to jede rado...


Nisu ti sve hrane takvog mirisa... mislim mirisa koncentrata... takve su ti većinom one jeftinije hrane npr: Dax, Chappy, Darling, Rial... nešto manje jakog mirisa su: Pedigree i Friskies a najbolje hrane i hrane koje imaju jako malo takvog misrisa su: Eukanuba, K9, Hill's, Bosh, Royal Canin, Dog Chow, Pro Plan... svaka hrana ima i specijalizirane hrane za ove popularnije pasmine među kojima su i retriveri...ali u biti dok je štene jede hranu za štence većih pasmina i to do 13-15mj starosti...

nadam se da sam ti barem malo pomogla Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://gold-dream.freehostia.com
Mikicca

Mikicca


Broj poruka : 15
Godina : 38
Datum upisa : 22.06.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 11:01 am

Hvala za odgovor.Zaista si mi pomogla. no videcu.Ova hrana koju sam kupila je Pedigree sa povrcem, mada ove zdreronje jedu sve,nisu neki probiraci,sto bi znacilo da se mogu hraniti bilo cim,ali to se sigurno ne bi bas dobro odrazilo n a samog psa.

Nisam ni mogla zamisliti da je ishrana psa ovoliko zahtevna po pitanju znanja. Ono sto mi je trenutno problem i zbog cega se najvise raspitujem oko kuvane hrane je to sto je dehidrirana zaista skupa, a moja situacija i nije tako sjajna.

U svakom slucaju hvala i ako mislite da ce mi neki savet pomoci samo pisite,zaiste osluskujem svacija misljenja u nadi da cu pronaci najbolje resenja za mene a i za Mazu.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
~***croa***~
Peso
~***croa***~


Ženski
Broj poruka : 778
Godina : 29
Lokacija : Gračac/Hrvatska
Datum upisa : 29.01.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 11:59 am

Pa ovako... sto se tiče novčane sitvacije nisam ni ja u nekoj... sve ti je to dosta skupo... a oni su velika pasmina i puno jedu... Ovako... što se tiče kuvane hrane zamisli što će biti kada poraste... ako će jesti odprilike 500g na dan dehidrata onda ti je to 3 puta više kuvane... znači 500g dehidrata= 1500g kuvane hrane... to ti onda sto se tiče novaca ispadne isto... ali potrošiš puno više vremena, struje, strpljenja... i još od toga može dobiti proliv ako si stavila nečeg previše ili premalo...

Psima ti od kuvanog najviše odgovara riža i piletina... i od toga nema nikakvih "poslijedica" ( nekontroliranog vršenja nužde, "dimova", povraćanja... )...

Znači i tvoja lijepotica je proždrljivica kao i moja... e sad moraš paziti ako ćeš joj davati kostiju... NE SMIJEŠ joj davati pileće i pureće kosti ( zapravo kosti peradi ) ... one pucaju po dužini i ostavljaju oštre vrhove...ako se kojim slučajem nešto dogodi najbolje ćeš proći ako joj je kost malo ogrebala jednjak...a najgore ako joj se zabila u njega, ako se zabila u crijeva ili nedaj Bože otišla u dušnik...

nemoj joj davati krumpir... mislim ne u velikoj količini... 3-4 krumpirića neće škoditi ali ako joj daš npr. više ili cijelu porciju krumpira napuhati ce se... i cijela će ti kuća "ugodno misrisati" od dimova...hehe

isto tako nemoj joj davati previše milijeka ... od njega može dobiti prolijev ili u najgorem slučaju gliste...

ja sam prije računala koliko sam potrošila... onda sam prestala... ta je cifra prešla već odavno 1000eura ( njezina cijena+cijepljenja+izložba+igračke+hrana+vodilice+ogrilice+četke )... no dobro ako ti neće biti izložbeni pas nećeš imati toliko troškova... nećeš morati imati više vrsta vodilica i ogrlica, te četki i češljeva... dovoljni su ti češalj sa širokim zubcima i jedna četka... no to je već za topic o njezi pasa...
eto ako te joše nešto zanima pitaj...

Pas ti je općenito jako skup... ali ono što on vraća nemože se brojiti u novcima... Wink
Nazad na vrh Ići dole
http://gold-dream.freehostia.com
Mikicca

Mikicca


Broj poruka : 15
Godina : 38
Datum upisa : 22.06.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 12:19 pm

Apsolutno se slazem sa tobom,prema njoj smo kao prema bebi,sve joj treba. Kupili smo je da bi je kasnije parili tj napravili mini odgajivacnicu,zato zelimo da joj pruzimo maksimano. Sto se tice kuvanja u pravu si i za sve to je opet poreban novac, ni riza ne raste u basti-bar ne kod nas Smile...

Moj stric, od koga je kupljena Maza, je Andi hranio svim i svacim,i hvala nebesima nikad nije bila bolesna,lepo je izrasla,svi se odusevljavaju kad je vide,no nije joj poklanjao puno paznje sto se tice dresure zato je dobila i manju ocenu na izlozbi Sad. Ponekad mi dodje da Mazi,sledjena malo pre navedenim primerom dajem sve zivo da klopa, ali zao mi je Sad(.
Nazad na vrh Ići dole
Milica
Admin
Milica


Ženski
Broj poruka : 666
Godina : 32
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 15.01.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 6:26 pm

Razumem te skroz... i ja sam se ubijala od razmisljanja cime da je hranim...pa koliko joj je dovoljno za dan... pa mi je jedno vreme izgledala mrsavo(u jednom perionu brze rastu u visinu nego u sirinu... i izgledaju bas smesno)... pa sam joj povecavala obroke... i stalno se plasila da joj ne dam nesto lose da pojede ili nesto sto nece da joj prija... i evo hvala Bogu izrasla je u pravu retriverku,i dlaka joj je odlicna...
Vecinom jede kuvanu hranu... moja mama joj uvek skuva nesto super... pirinac piletinu i povrce... ali joj stalno menjam, neko vreme jede to, kupim joj hranu u konzervama(ima svakakvih... croa je navela neke, ali vecinom joj kupim pedigree...i ima jos jedna koja je bas super...mada ne mogu da se setim kako se zove Rolling Eyes ). Dajem joj i granule, uglavnom Friskies i njih bas super jede(neko vreme sam je hranila i Royal Caninom i pedigree granulama)...
Najvaznije je da budes oprezna kad joj dajes kosti... posebno dok je tako mala! Kiselo mleko je jako dobro...
U mleku ima kalcijuma i dobro je za kosti i zglobove... ali ne puno(croa je vec napisala zasto...)
Onda, dobro bi bilo da joj povremeno dajes jabuku, sargarepu...
Ako se setim jos necega...napisacu kasnije Very Happy dog_lover
Obavezno nam predstavi Mazu Wink

Pozdrav Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://retrieverlovers.niceboard.net
Mikicca

Mikicca


Broj poruka : 15
Godina : 38
Datum upisa : 22.06.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimePon Jun 23, 2008 8:33 pm

Naravno da cu vam je pokazati.Nikako da stignem da slikam malu nevaljalicu,juce se u mocila u preradjeno ulje za potpalu vatre i bila je crnaaaaaaaaaa. Znam da sam malo omasila temu ali sta u....
Nazad na vrh Ići dole
Milica
Admin
Milica


Ženski
Broj poruka : 666
Godina : 32
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 15.01.2008

Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitimeUto Jun 24, 2008 11:18 am

haha Very Happy lol!
ma ludi su skroz... moja je pre neki dan u igri upala u gar lol! i bila prljavaa.....strasno Very Happy
saad sam ja off topic... Sad dog_lover
Nazad na vrh Ići dole
http://retrieverlovers.niceboard.net
Sponsored content





Izbor hrane Empty
PočaljiNaslov: Re: Izbor hrane   Izbor hrane Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Izbor hrane
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Retriever lovers :: Psi :: Ishrana pasa-
Skoči na: